Прогулянка історичним цвинтарем Ґрейсленд в Чикаго.

Чи боїтеся ви темряви? Ні? А страшних історій на ніч ? Теж ні? А як щодо роз`їдаючої слух , розміреної , непорушної, такої, що просочується в кожну складку вашого одягу і кожну пору вашої шкіри - цвинтарної тиші? Все ще не страшно? Так це ж прекрасно! Адже сьогодні ми гулятимемо територією одного з історичних цвинтарів Чикаго - Graceland Cemetery .


І боятися тут абсолютно нічого, адже цвинтар більше нагадує елегантний парк і є одним із найкрасивіших куточків Чикаго. Bесілля тут навряд чи хтось захоче фотографувати , але ви будете здивовані скільки культурних заходів проходить на території історичних кладовищ міста : від рок-концертів зі світловими інсталяціями до театральних постановок , з`йомок фільмів та туристичних екскурсій.Що ж такого є в цвинтарях , що приваблює відвідувачів та потайбічні сили? Від імені перших можу відповісти : історичні кладовища вражають красою надмогильних пам`ятників та історіями людей, тлінні залишки яких спочивають під ними.

Кожне місто з багатою історією має принаймні один цвинтар , на якому поховані його визначні мешканці. В Парижі це Пер-Лашез, у Львові - Личаківське кладовище, в Новому Орлеані - цвинтар Св. Луї , в Бостоні - Маунт Оберн, а в Чикаго - цвинтар Ґрейсленд. Наше місто не може похвалитися такою довгою історією, як його, вище перелічені побратими , та оскільки відоме воно своєю архітектурою, то знаковим можна вважати те, що цвинтар Ґрейсленд відомий як "цвинтар архітекторів". Тут знаходяться могили засновників Чиказької архітектурної школи : Деніела Бурнхема (батька урбан планування та співавтора плану розбудови Чикаго 1909 року) , Луїса Салівана ( головний революціонер в американській архітектурі ) , Людвіга ван дер Рое - того самого , кому належить вислів "less is more" і хто започаткував інернаціональний стиль , відомий своєю бpутальною лаконічністю . Вілльям Барон Дженні - батько перших хмаросягів - також похований на Грейсленд. І це тільки хедлайнери. Адже відомих людей тут спочиває більше, ніж у мене часу про них всіх написати та розповісти. Але я спробую.

Окрім архітекторів тут ще й знайшли вічний спочинок такі знамениті в Чикаго родини, як Поттер, Пулман і Філд. За їхні гроші розбудовувалась інфраструктура міста, їхні дружини займалися благочинністю , їхні діти часто опинялися на перших сторінках жовтої преси і були незамінним джерелом свіжих скандалів та пліток.

Можна сміливо стверджувати , що це цвинтар чиказької еліти та інтелігенції . Він красивий і доглянутий, наче приватний сад . Бажаєте проїхатись його широкими алеями на автомобілі чи прогулятися пішки ? Тут дозволено і те, і інше. Варто лише пам`ятати , що Ґрейсленд - досі активне місце поховань тому зберігайте спокій, коли поряд проходить обряд похорону чи неприкаянна душа померлого. (Ха-ха ! Вибачте, не можу стриматись від цвинтарних жартів).

Насправді, найстрашніше, що з вами може трапитись на кладовищі Ґрейсленд - ви побачите як тут прогулюється один місцевий койот. Але кого цим здивуєш в Чикаго?Коротка історія Graceland Cemetery .

Коли Томас Браян купив 32 гектари землі у 1860 році і вирішив відкрити на цій території приватне кладовище, він рекламував його як "Маунт Оберн в Чикаго". Маунт Оберн (Mount Auburn Cemetery) , що неподалік від Бостона, на той час був найбільш відомим цвинтарем в країні. Створений згідно нового підходу до планування та благоустрою кладовищ, він кардинально відрізнявся від звичних "перенаселених" клаптиків землі, на яких в містах намагались розмістити померлих (часто нашаровуючи поховання одне на одне у кілька поверхів). Ландшафтний дизайн цвинтаря передбачав збереження краси місцевості , доповнюючи її штучними водоймами, колекцією рідкісних дерев та рослин.

У 1860 році Ґрейсленд вважався заміським цвинтарем, оскільки знаходився дві милі на північ від Чикаго. Зараз, глянуввши на карту, можна помітити, що с того часу цвинтар обріс районами міста і став зеленим остівцем в серці урбаністичного пейзажу.

Однак , попри те, що з трьох сторін цвинтар оточений гамірними вулицями , а з четвертої - наземною Червоною лінією метро, по якій регулярно тарахкотить електричка , щойно зайшовши на територію Ґрейсленд, ви занурюєтесь в атмосферу спокою . Так , сюди долинають вигуки вболівальників з бейсбольного стадіону Wrigley Field, котрий знаходиться всього за два міських блоки від цвинтаря по вулиці Кларк. Та це лише нагадує про гармонійне співіснування двох світів : світу живих і мертвих в межах одного великого міста.

Цвинтар Ґрейсленд виник внаслідок розформування головного міського кладовища Чикаго, котре знаходилося на території сучасного Лінкольн Парку. Так-так, того самого парку біля озера - нашого з вами улюбленого місця для пробіжок, вигулювання собак та сімейних пікніків.

Карта колишнього міського цвинтаря на тлі сучасного Лінкольн Парку. Credit: https://hiddentruths

До 1858 року на міському цвинтарі було поховано понад 35,000 людей. Зрештою було вирішено, що закопувати померлих так близько до озера, з якого місто бере питну воду, протирічить здоровому глузду . Чикаго в той час страждало від антисанітарії , а епідемія холери 1848-го року вчергове прокотилася містом і забрала життя 3% його мешканців.

Нарешті, на численні прохання мешканців ,прилеглих до цвинтаря районів міста, у 1858-му році вийшла офіційна постанова про розформування цвинтаря та указ перепоховати своїх рідних. У зв`язку з тим, що люди часто без дозволу хоронили померлих на території міського кладовища, а також через корупцію і перепродаж однієї ділянки землі кільком сім`ям, число могил було значно вищим, ніж зазначалося в архівах міста. Коли прийшов час розформування міського цвинтаря , для багатьох мешканців Чикаго кошти перепоховань були непомірними, а дехто просто не міг згадати де точно закопав тіло родича. Тому й не дивно, що ось уже більше століття комунальні служби та будівельники продовжують викопувувати скелети , а часом моторошні залізні домовини, на території парку та найближчих до нього вулиць. Історики вважають, що на території сучасного Лінкольн Парку досі знаходяться останки близько 12,000 померлих. А ви кажете :"Не люблю гуляти цвинтарем!"

Зважаючи на хаос, що панував у сфері похоронних послуг та управління цвинтарями в Чикаго, можна зрозуміти причину популярності приватних кладовищ, таких як Ґрейсленд. Особливо серед еліти. Адміністрація приватного цвинтаря не лише зобов`язувалася охороняти територію (а пограбування могил та викрадення мерців студентами медичних коледжів на той час були поширеними явищами, до яких ми ще повернемось), а й обіцяла інвестувати в облаштування краси і затишку кладовищ. За немалі гроші, звісно.

Опинившись на території цвинтаря Ґрейсленд, перше, що ви помітите - цегляну стіну , ворота і адміністративні будівлі. Каплиця знаходиться в глибині кладовища. Якщо центр для відвідувачів відчинений, сміливо звертайтесь за безкоштовною копією карти. А якщо ні, то зайдіть на сайт кладовища та скористуйтеся інтерактивною картою , створеною для смостійних екскурсій. Оскільки цвинтар вважається музеєм під відкритим небом з чималою колекцією архітектурних пам`яток, то до відвідувачів тут звикли. Перші екскурсії тут почали проводити ще у 1975-му році і їхня популярність з часом лише росте.
Для нашої з вами екскурсії я використала карту цвинтаря , на якій будуть позначені найцікавіші могили . Тисніть на помітку, дивіться фото, слухайте аудіо і отримуйте максимум інформації . Сподіваюсь, що такий формат буде корисним як для віртуальної екскурсії, так і для самостійного дослідження території Graceland Cemetery.

 UPCOMING EVENTS: 

 

 FOLLOW THE ARTIFACT: 
  • Facebook B&W
  • Twitter B&W
  • Instagram B&W
 RECENT POSTS: 
 SEARCH BY TAGS: 

2016-2019 by Fifthwave. Proudly created with Wix.com