top of page

Оглядове колесо Ферріса.

Чикаго відоме в світі своїми гангстерами (на жаль), архітектурою (на щастя) і піцою (на любителя).

Якщо ви хочете знайомити чи знайомитися з Чикаго , відкинувши всі стереотипні уявлення про нього, то одним з місць для початку екскурсії може бути Navy Pier .

Photo credit : UsKovalchuks Photography

​​

​​

Задовго до гангстерів, архітектурних шедеврів і вже точно задовго до піци , Чикаго прославилось на весь світ Оглядовим Колесом Ферріса, у 1893 році!

Інженер Джордж Вашингтон Гейл Ферріс придумав дизайн оглядового колеса за декілька років до Колумбійської Виставки в Чикаго . Коли у 1892 році на зустрічі архітекторів та інженерів міста було запропоновано збудувати щось , що могло б позмагатися з Ейфелевою Вежею , представленою на попередній Всесвітній Виставці 1889 року, Феррісу було всього 32 роки.

Він працював над проектами розвідних мостів і був одним з перших інженерів ​​Америки, які тестували нові сплави сталі та експерементували з будівельними матеріалами. Колумбійська Виставка в Чикаго надала Феррісу унікальну можливість втілити в життя його божевільний проект гігантського оглядового колеса. Він був переконаний, що його колесо - саме те, чого бракує виставці. Організатори та спонсори Виставки сприйняли ідею Ферріса з недовірою і насмішками.

Втім, їх можна зрозуміти: висота колеса Ферріса досягала 80,5 метрів і на ньому могли одночасно перебувати 2,160 пасажирів! Підвісні кабінки розраховувались на 60 людей кожна! Уявляєте? З найвищої точки пасажирам відкривався вид на місто, блакить озера Мічиган і навіть на сусідні штати.

Джордж Вашингтон Гейл Ферріс все-таки зумів залучити потрібних людей і навіть знайшов спосiб фінансування свого проекту. 1892 рік був складним для економіки країни , яка переживала депресію. За підрахунками Ферріса, "ціна питання " дорівнювала $600,000. Нечувана сума та ще й для якогось колеса! Про Ферріса почали говорити, що у нього в голові не всі коліщата на місці і його ідею не можливо втілити в життя.

Будівництво оглядового колеса почалося за 4 місяці до відкриття Виставки. Зима 1893 року була особливо холодною і сильні морози не дозволяли почати будувати основу для колеса , яка повинна тримати на собі вісь і всю кострукцію вагою понад тисячу тонн.

Комісія з організації Колумбійської Виставки хоч і дала зелене світло Феррісу та його проекту, місце для колеса було виділено за межами "Білого Міста" - основної території виставки. Оглядове колесо Ферріса встановили недалеко від будівлі сучасного Музею Науки та Промисловості , 9 миль на південь від Navy Pier .

Тут було б логічно пояснити для тих, хто не знає що таке Колумбуйська Виставка 1893 року, але для неї мені хочеться виділити не одну повноцінну статтю. Найпростіше популярне пояснення - такі виставки були чимось типу Олімпійських Ігор чи Євробачення, де країни представляли новинки прогресу, наукові винаходи і досягнення. Для Чикаго Виставка 1893 року зіграла визначальну роль - після неї про наше місто заговорили в світі і з неї почався новий відлік в історії Чикаго . День відкриття Виставки настав 1-го травня 1893 року. Колесо Ферріса вперше запустили 9-го червня. Після вдалого тесту на нього завісили 36 кабінок і 11 червня перші пасажири піднялися на платрформу атракціону. 13-го червня Ферріс провів демонстрацію роботи колеса для преси, але не спішив ділитися технічними деталями та кресленнями свого винаходу.

З 13-го червня до 6-го листопада 1893 року оглядове колесо Ферріса працювало без жодних проблем. Протягом цього періоду було куплено 1,453,611 квитків і щонайменше тисяча впливових людей скористались послугами колеса безкоштовно. Винахід Ферріса приніс виставці дохід у $726,805 .

Найуспішнішим днем Виставки був Chicago Day , під час якого було продано 34,433 квитків ! Повний оберт колеса навколо своєї осі тривав 8 хвилин. Колесо працювало до пізнього вечора, його освітлювало 3000 лампочок Едісона і натовп глядачів збирався щовечора щоб спостерігати за миготінням електричних вогників.

Після закриття виставки 6-го листопада 1893 року, цікавість громадськості до колеса Ферріса раптово пропала. Інженер , заручившись підтримкою інвесторів, намагався перевезти свій винахід в район Лінкольн Парку, але мешканці тієї частини міста зустріли колесо протестами і навіть судовими позовами.

Джордж Вашингтон Ферріс помер в 37 років від туберкульозу , незадовго після Виставки в Чикаго. Винахідник пішов з життя обтяжений боргами. Похоронне б`юро навіть відмовилось віддавати сім`ї попіл після кремації тіла Ферріса поки рахунки не будуть оплачені.

Колесо Ферріса отримало шанс підкорити публіку на Виставці в Сент-Луїсі 1904-го року, але повторити свій успіх йому так і не вдалося.

2700 тонн сталі, 2000 вишуканих крісел з кабінок оригінального Колеса було продано з-під молотка перед тим як саме колесо підірвали динамітом в Сент-Луїсі. Знищити сталевого гіганта коштувало $30,000 ! 90 кілограм динаміту виявилось замало щоб позбутися колеса.

Цікаво, що в той час як Сент-Луїс докладав чималих зусиль щоб знищити винахід Ферріса, в інших містах Америки та світу ,як гриби після дощу появлялись оглядові колеса , чиї конструкції нагадували дизайн Ферріса. В Парижі , в Лондоні, в Нью-Йорку люди мали змогу подивитись на свої міста з висоти пташиного польоту, але мало хто знав, кому належала ідея оглядового колеса .

Photo credit : UsKovalchuks Photography

В Чикаго у 2016 році встановили нову модель оглядового колеса, чиї розміри дуже поступаються оригінальному Колесу Ферріса. Кабінки з обігрівом дозволяють насолоджуватись краєвидом навіть взимку , а вигляд міста в наш час куди більше вражає, ніж у 1893 році.

Ціна теж змінилась: з 50 центів у 1893 р до 15 доларів в 2016.

Photo credit : UsKovalchuks Photography

 UPCOMING EVENTS: 

 

 FOLLOW THE ARTIFACT: 
  • Facebook B&W
  • Twitter B&W
  • Instagram B&W
 RECENT POSTS: 
 SEARCH BY TAGS: 
bottom of page