top of page

CHINATOWN . В пошуках автентичності.

Екскурсія в двох діях : гуляти і їсти.

Історія чиказького китайського кварталу - історія протистояння стереотипам, гентрифікації і жорстким еміграційним законам . Квартал, який з`явився всупереч політиціi влади і зачепився корінням в чиказьку не надтo приязну землю лише з другої спроби. Сучасний Чайнатаун знаходиться всього в трьох милях на південь від центру міста. Ідеальний час відвідати його - зараз. Пізня весна от-от вибухне цвітом в парках міста. А китайський район привабив мене перш за все парком.

Дія Перша . Гуляти.

Якщо ви збираєтесь їхати в в Чайнатаун автомобілем, то я рекомендую нашу екскурсію розпочати з Ping Tom Memorial Park . По-перше, поряд з Leonard M. Louie Fieldhouse можна припаркуватись безкоштовно; по-друге, вигляд на місто з моста 18-ї вулиці вражаючий; по-третє , розпочавши екскурсію звідси, ви побачите не лише той Чайнатаун, який потрапляє в туристичні путівники, але й заглянете в його затишні провулки , нагуляєте апетит (повірте, він вам знадобиться!) і уникнете заторів біля перехрестя S Wentworth Ave та Cermak Rd, де тривають масштабні ремонтні роботи.

вигляд на місто з моста 18-ї вулиці

Якщо ви оберете метро , то доїхавши червоною лінією до станції Cermak-Chinatown Red Line Station , потрапите в саме серце кварталу. Рекомендую все одно прогулятись до набережної і погуляти в парку до чи після гастро туру.

Ще один привабливий спосіб потрапити в Чайнатун - річкове таксі (на фото). Всього за лічені хвилини воно привезе вас до підніжжя невеликої пагоди . Нaвіть не можу уявити ефектнішої телепортації з центру американського міста в китайську общину.

Потрапивши в парк , не поспішайте покинути його. Оцініть той факт, що до 1999 року ця вся територія була прошита залізничними коліями. З 2002 року по 2013 спільнота лідерів китайської діаспори та місцеві підприємці докладали колосальних сусиль аби добитися в міста дозволу розбити тут парк з дитячим майданчиком , якого в мешканців кварталу не було. Проект коштував понад $10 мільйонів . Гармонію цього красивого парку , як це не дивно, не порушують навіть потяги над головою.

Щорічні перегони Dragon Boat Race for Literacу проходять тут , на річці і це подія, яку потрібно побачити. В цьому році вона відбудеться 22-го червня.

В парку ви неодмінно звернете увагу на старий міст над річкою (Canal Street railroad bridge) Збудований ще у 1914 році, він активно використовується і досі! Через нього проходять вантажні та пасажирські потяги і його висоту регулюють , пропускаючи баржі та пароплави на річці. Колись цим мостом щодня проїзджало 300 потягів , а рух річкового транспорту був таким насиченим, що міст піднімали 75 разів в день! у 2007 році міст отримав статус міської історичної пам`ятки.

(Якщо ви припаркуєтесь десь поряд з Leonard M. Louie Fieldhouse, то знайти вхід в парк можна пройшовши до перехрестя Wentworth та 19-ї вулиці. Зверніть на 19-ту вулицю і прямуйте нею два блоки, далі побачите колони і пагоду. )

Після прогулянки парком, повернітся назад на вулицю Wentworth . Нею прямуємо в сторону вулиці Archer. Швидше за все, тут ви вже зрозумієте, що знаходитесь в китайському районі. По запаху з понад 60-ти ресторанів .

На відміну від Українського Села в Чикаго, де живе все менше українців, в Чайнатауні досі найавтентичнішою складовою району є його мешканці. Новоприбулі емігранти часто починають своє американське життя саме звідси. Громадські організації надають консультації щодо роботи та житла, а деякі бізнеси цілеспрямовано розраховані працевлаштовувати щойно прибулих. Не завжди з благородних міркувань.

Перед тим, як стімголов кинутися фотографувати арку з "Ласкаво просимо в Чайнатаун" чи куштувати dim sum в Dolo Restaurant , зверніть увагу на будівлю громадської бібліотеки (2100 S Wentworth Ave, Chicago, IL 60616). Її будівництво завершилось у 2015 році. Над проектом працювала відома фірма Skidmore, Owings & Merrill and Wight & Company. В тому ж 2015 ця будівля перемогла в конкурсі на кращий дизайн року на Середньому Заході. В роботі над проектом особливу увагу звертали на правила організації простору згідно принципів Фен Шуй та на тенднції сучасної архітектури в містах Китаю.

.

Припустимо, що головна арка Chinatown вас не дуже вразила.

Тоді ще один шанс зробити форографію , яка б свідчила про вашу експедицію в китайський квартал, буде на фоні Стіни Дев`яти Драконів. Вона знаходиться на перехресті S Wentworth Ave та Cermak, якщо йти в сторону метро. Стіна облицьована 3,000 шматочками яскравої плитки і на ній зображено дев`ять великих драконів і безліч маленьких, від яких очі розбігаються. Таких традиційних стін за межами Китаю є всього три. Число дев`ять та самі дракони є важливою частиною китайської міфології.

(не плутати зі стіною Одного Дракона, яка тут поряд)

Тут , поки ви рахуєте драконів чи робите ідеальне селфі, я зроблю невеликий відступ в коротку історію китайської діаспори в Чикаго.

Перший Чайнатаун знаходився поблизу Willis Tower. Перші китайські емігранти потрапили в Чикаго у 1878 році. На той час західне узбережжя Америки ставало небезпечним для емігрантів з Азії. Коли ті завершили прокладати залізницю та пробивати тунелі в скалах, роботи для них не виявилось . Анти китайські настрої були настільки потужними, що дискримінація проявилась на найвищому рівні : у 1882 році вступив в дію Chinese Exclusion Act, який забороняв емігрувати з Китаю до Америки. За рік кількість емігрантів зменшилась від 40 тисяч до 23 людини. Уявіть собі, що цей закон було частково змінено аж у 1943 році, а повністю відмінено у 1965! Навіть ще до 1882 року, інший закон заборонив емігрувати жінкам з Китаю. Ті чоловіки, які вже проживали в Америці не могли викликати дружин до себе. У 1880 році в Каліфорнії заборонили шлюби з представниками китайської діаспори. Таким чином появився стереотип про китайських чоловіків, більшість з яких не могли збудувати сім`ю, а тому вважались "дивними", сексуально стурбованими і т.д. Відповідно і квартали, населені цими ж чоловіками, отримали імідж розплідників криміналу, розпусти і шахрайства.

Така репутація переслідувала емігрантів з Китаю і в Чикаго. Де б вони не намагались осісти, оренда на житло автоматично зростала , а оплата праці була мізерною. Тому, перший Чайнатаун не прижився в центрі міста - емігранти просто не могли собі дозволити тамтешніх цін.

Посунувшись на південь, в більш індустріальну зону міста, китайська діаспора почала формуватися на території , де раніше знаходились робітничі квартали населені італійцайми та ірландцями. Приклад такої трансформації району міста я наведу згодом . Отже, Чайнатаун, який ви бачите сьогодні , є яскравим представником внутрішньої міграції різних етнічних груп в Чикаго і того, як один район з польського, наприклад, стає мексиканським; з німецького - пуерториканським, а з італійського - китайським.

Продовжимо досліджувати Чайнатаун .

За аркою вас чекають крамниці з сувенірами, ресторанчики , салони краси і ще багато закладів з сумнівними назвами та неоднозначною рекламою. Більшість вивісок на китайській мові з англомовною версією меншим шрифтом. Допомагає те, що всюди , де можна витратити гроші, вам на допомогу прийдуть фотографії , ілюстрації чи мова жестів.

Декілька будівель привернуть вашу увагу своєю яскраво вираженою приналежністю до китайської архітектурної традиції . Tа я вас розчарую : всі вони збудовані американськими архітекторами на замовлення китайської общини. Більше того - це більше сумно, ніж смішно- архітектори норвежзького походження , які ніколи не були в Китаї і вивчали креслення на основі (увага!) книги німецьких архітекторів, які були в Азії, керували проектами забудови Чайнатауну. А все через ті ж дискримінаційні (хотіла написати драконівські, але передумала) закони, які не давали можливості емігрантам подорожувати в Китай чи запрошувати архітекторів звідти в Америку. Тому, якщо у вас появиться думка, що все це трохи схоже на бутафорію - не тримайте зла на китайців. Вони зробили все, що в їхніх силах аби ми з вами могли подивитись краєм ока на їхню культуру. Бодай поверхнево.

Втім, якщо комусь з вас захочеться глибше зануритись в минуле Чайнатауну , можете зайти в один із музеїв :

- Dr. Sun Yat-Sen Museum.

Якщо з першими двома все зрозуміло, то третій музей можна охарактеризувати як такий, що займається просвітницькою роботою серед молодого покоління емігрантів. В ньому багато матеріалів присвячених відомому лікареві та політичному діячеві Dr. Sun Yat-Sen . Він вважається "батьком" китайської революції.

. Будівля, на яку ви звернете увагу - Pui Tak Center. Збудована у 1928 році на замовлення місцевих підприємців , вона є єдиною архітектурною пам`яткою китайського кварталу. На офіційному сайті Центру пише, що в перекладі з китайської “pui tak” означає "виховувати характер", чим центр досі і займається. Тут навчають китайської мови, допомагають з адаптацїєю , проводять культурні заходи, освітні лекції та зібрання.

Червоний та зелений кольори традиційно домінують в оздобленні будинків кварталу. Ще одна будівля , стиль якої нагадує китайську архітектуру - відомий ресторан Emperor's Choice. Він існує з 1927 року.

На маленькій W Alexander St ви знайдете St. Therese Chinese Catholic Church. Вона і є тим прикладом змін в місті, про які я писала вище. Збудована у 1904 році італійськими емігрантами, церква зараз є місцем зібрань азіатів-католиків. Кам`яні скульптури левів при вході закривають надпис італійською :"madonna incoronata". Літургії проходять на чотирьох діалектах китайської мови , а також англійською. Якшо вам пощастить потрапити всередину, зверніть увагу на розп`яття поруч з вівтарем . Кажуть, що його пожертвувала матір Аль Kапоне.

Повертаємось назад до червоної арки.

Через дорогу від неї ви побачите пожежну станцію. Саме тут відбувались з"йомки фільму Backdraft, 1991 року . Роберт Де Ніро, Курт Рассел та Вільям Болдвін в ролях пожежників. В фільмі є декілька кадрів, завдяки яким можна помітити як змінилось місто і , зокрема, Чайнатаун з того часу.

. Новіша частина китайського кварталу знаходиться на площі позаду пожежної частини.

Chinatown Square Association на Арчер Авеню - просторіша і "юзер френдлі" версія Chinatown. На площі знаходяться скульптури з головними китайськими символами, мозаїка присвячена еміграції та оглядові майданчики-вежі. По обидва боки від площі простягаються коридори-рукави двоповерхових закладів харчування, салонів краси, туристичних агенцій , сувенірних крамниць та караоке барів. Якщо вибрати вдалий ракурс, то можна отримати фото "зроблене в Китаї".

Дія Друга. Їсти.

Тут настав час поділитись рекомендаціями ресторанів, але на мене не розраховуйте. Я завжди дуже розгублююсь від кількості запропонованих опцій в меню китайських закладів. Переглянувши всі апетитні ( і не дуже) фото, я готова замовити рис на воді.

Ось місця, які згідно мого он-лайн дослідження, отримували систематично хороші відгуки від туристів та місцевих гурманів:

Це відносно нове місце розпочало свій шлях до визнання та кулінарної слави з простого вагончика , який можна було побачити на ярмарках та фестивалях міста. Зараз воно користується попитом в шанувальників "dumplings" , яких тут є понад 50 видів! Швидке обслуговування і феєрія спецій, якими щедро приправляють страви. Вегетаріанці теж знайдуть щось для себе!

Якщо ви не здогадались по веселій і до біса вдало підібраній назві - це ресторан , що спеціалізується на китайській локшині та супах. "Сьорб-сьорб" і ні слова більше!

Обновлена версія класичних китайських страв.

Як я вже писала, в китайському кварталі є понад 60 ресторанів . Полегшити вибір зможе детальний гід по закладах харчування Chinatown від Чикаго Трибюн.

Гуляючи китайським кварталом ( як і будь-яким іншим районом міста) , намагайтесь забути про стереотипні уявлення про цю культуру та її носіїв. Заглядайте в провулки, непримітні під`їзди і ви будете здивовані скільки всього цікавого відкриється вашим очам. Мені, наприклад , пощастило знайти цей чарівний волохатий будинок.

До речі, ці гвинтові сходи зустрічаються тут дуже часто!

Гарної та смачної вам прогулянки! Не забудьте ділитись враженнями !

** усі фотографії , крім зображень бібліотеки, належать авторці.

 UPCOMING EVENTS: 

 

 FOLLOW THE ARTIFACT: 
  • Facebook B&W
  • Twitter B&W
  • Instagram B&W
 RECENT POSTS: 
 SEARCH BY TAGS: 
bottom of page