top of page

Моє місто зелене, моє літо смачне !

Натхненням для цього матеріалу став оспіваний емігрантським фольклором , омріяний кожною порядною газдинею, що волею-неволею опинилася по цей бік океану, оплаканий в листах до родини в перший рік "американського експерименту" - славнозвісний Сеньйор Помідор . Той, що вирощений на грядці , зауважте, а не той з супермаркету, зі своїми ідеальними формами , глянцевою шкірою і фальшивим ефектом свіжості (достоту як щоки котроїсь з зірок невмирущої української естради або мексиканського Телемундо) .Поговоримо про ферми та фермерські ринки в урбан середовищі!

Самим натхненням ситий не будеш, а літо минає , і липи вже цвітуть по-бобулівськи "духмяні-духмяні" . Tому ,озброївшись інформацією з вебсайту., я вирішила відвідати якомога більше місць, де можна знайти натуральні овочі і фрукти : міські фермерські ринки, зелені дахи з міні-фермами в умовах урбан середовища, ресторани , котрі співпрацюють з місцевими виробниками і чиє меню відповідає концепції "з ферми - до столу".

На протязі тижня я побувала на фермерських ринках таких районів : Andersonville, South Loop, Wicker Park, City Market at Federal Plaza , City Market at Daley Plaza. , Morton Grove .

Вражень від цієї тижневої експедиції зібралося море! В американських містах незалежне фермерство переживає справжнє відродження! Ринки стали не просто місцем , де можна придбати свіжі овочі, але щотижневою подією, якої чекають з нетерпінням дорослі і діти. Там і жива музика , і зустріч з сусідами , і міні-виставки робіт місцевих художників. Кожен район міста, де мені вдалося побувати на фермерському ринку , робить все для того щоб люди затримались на довше, знайомились з продавцями , цікавились походженням продукції .

На ринку можна побачити і мобільні відділення громадської бібліотеки Чикаго. Під наметом вам запропонують обрати собі чи дитині книжку, взяти участь у лотереї з призами чи записатися до бібліотеки і отримати картку читача на місці.

Ще років десять тому важко було не здивуватися, побачивши молодого хлопця з ультра-модною зачіскою, татуюванням на потилиці і з полотняною торбою на плечі, як він на повному серйозі розмовляє з продавчинею червоної редьки про насіння , розсаду і гусінь на капусті. Зараз - це звичайне явище.

B Чикаго стрімко розвивається цілий рух людей, котрі активно задіяні в роботі міських ферм. І ми навіть не є найпрогресивнішим американським містом , коли йдеться про екологію, озеленення та утилізацію простору колишніх підприємств.

У південно-західних районах міста , де рівень безробіття найвийщий і де нерухомість не цікавить нікого, крім наркодилерів , урбан фермерство стало популярним способом задіяти дітей і молодь до чогось корисного та отримати додаткові кошти для фінансово незахищених верств населення.

Мені поки ще не довелося побувати в ролі волонтера на одній із таких ферм, але я , зізнаюсь, не ставлю собі такої цілі : з мене досить "волонтерства" в молоді літа під егідою батьків на земельній ділянці, яка назавжди викорінила в мені будь-які спроби романтизації села і с/г робіт. Дякую за можливість , але ні.

Натомість, я нарешті побувала на екскурсії та проф. орієнтації одного з найвідоміших "зелених" проектів міста - фермi на даху величезного виставкового центру McCormick Place.

McCormick Place - місце для виставок, з`їздів та конференцій. Тут щороку відбувається Чиказьке Автошоу , професійні виставки в галузі краси та догляду за тілом, експозиції новітніх технологій, велелюдні з`їзди фанатів коміксів та фентезі - це якщо назвати лише ті, на яких я сама побувала. Цей виставковий центр щороку приймає понад 3 мільйони відвідувачів і є найбільшим за площею в Америці. Так от, на даху цієї будівлі знаходиться міська ферма, яка займає майже 2,000 квадратних метрів і на якій вирощують продукцію для ресторану, що обслуговує гостей Центру.

Нам показали зрошувальну систему і те, як рослини розприділяють для оптимального використання обмеженого простору . З сонячної сторони будівлі вже встигли зібрати перший врожай. Тут дозріває аґрус і горох . Ними нам навіть дозволили поласувати. На фермі працює постійна команда з 6 людей, та їм часто допомагають сезонні працівники. Додаткова робоча сила - учні старших класів шкіл та студенти. Всі в один голос запевняли, що їм тут працювати " в кайф". Ще б пак - гляньте на краєвид!

SAVOR…Chicago - фірма, яка займається фермою і дистрибуцією готової продукції. Вона працює за власною моделлю , яку запозичили і інші підприємства в галузі урбан садівництва : поєднуючи бізнес з активною громадською діяльністю, SAVOR…Chicago пропогує прибуткове фермерство через економне використання природних та людських ресурсі в та ефективну мережу збуту . Намет цієї фірми я бачила на багатьох міських ринках. Молоді працівники з ентузіазмом розповідали про свою роботу, пригощали стравами власного приготування і роздавали освітню літературу.

Повертаючись до фермерських ринків, варто зауважити, що спільним знаменником усіх локацій залишається висока ціна на свіжі овочі та фрукти.

Ринки - дорого. Принаймні дорожче , ніж у звичайному супермаркеті.

Однак, якщо прослідкувати шлях "з лану - до столу", яким потрапляє на прилавки і в нaші кошики вся фермерська продукція, то її висока ціна не може дивувати. Копітка праця окремої сім`ї чи невеликої організації , ускладнюється мінливістю погоди і нестабільністю клімату. Звісно, що є і абсурдні випадки здирства, коли буханка хліба коштує $8, бо "він щойно з печі" .

На ринок потрібно приходити в першу годину після відкриття. До речі, не всі вони працюють зранку! В деяких районах мста ринки відкриваються після обіду і тривають до 8-ї вечора. Ну зручно ж, правада? Якщо більшість платоспроможних громадян працює у будні дні зранку, то варто підлаштовуватись під них. Власне, мені мабуть найбільше і подобається ця спрямованість ринків на максимальну реалізацію продукту за мінімальний час, орієнтуючись на конкретні потреби конкретного району.

Фермерські ринки приймають кредитки, але не всі ( не всі ринки і не всі види карток). Є і прогресивні підприємці, яким можна платити через додатки до телефону. Краще мати готівку - це збезпечить швидкість транзакції і безболісне просування черги. Державні програми ( є в нашому штаті такі купони та карточки LINK для малозабезпечених сімей) також на ринках приймають.

Собаки - такі ж поважні гості ринку, як і люди. Для них навіть є спеціальні фонтанчики з водою і можна придбати натуральний корм.

Більшість фермерських ринків скурпульозно перевіряють фермерські господарства, котрі бажають продвати свою продукцію як органічну. Інспекції від міста не є дивиною. Загалом, всі зацікавлені в тому, щоб репутація ринків залишалася на високому рівні. Люди зараз довіряють приватним фермерам більше, ніж корпораціям.

На ринку будьте готові до сюрпризів. Переважно приємних. Як ото моя зустріч з цим хлопцем- продацем сітчаних торбинок, також відомих як "авоськи". Вже з назви "Вaba bags" я зрозуміла, що це хтось з "наших", або зі східноєвропейським корінням. І справді - представник бренду розповів, що його батько з Дніпродержинська (уявіть американця, який вимовляє це слова не моргнувши ), а мама - американка українського походження зі Львова. Хлопець розповів, що сам робить "авоськи" і продає їх на ринках, а частину коштів ($2 з кожної сумки, яка коштує $14 (не смійтеся)) віддає у фонд двох благодійних організацій, на ваш вибір. Презентація витривалості торбинок відбулася тут же і я купила одну. З сентиментальності і щоб бути в тренді. Ну і щоб підтримати своє .

А на іншому ринку дітей розважав ляльковий театр на колесах.

І музиканти.

Добірка ресторанів, які використовують натуральну продукцію місцевих фермерів, буде в окремій статті.

Дякую за увагу і гайда на ринок!

 UPCOMING EVENTS: 

 

 FOLLOW THE ARTIFACT: 
  • Facebook B&W
  • Twitter B&W
  • Instagram B&W
 RECENT POSTS: 
 SEARCH BY TAGS: 
bottom of page