top of page

Час, що не минає: історії годинників Чикаго.

На третій тиждень крантину Чикаго завмерло. Час зараз має значення хіба в контексті календарних дат, коли можна буде починати повертатися до нормального життя. А за годинами, хвилинами чи секундами ми мало слідкуємо - поспішати ж нікуди. В п`ятницю після обіду вулиці міста майже безлюдні. Втім, якби нейтралізувати останні залишки руху і життя в Чикаго, то залишився б один звук - синхронне "тік-тік-тік" стрілок з численних годинникових веж в центрі.

Поговоримо сьогодні про вартових часу - годинники в громадських місцях, на вірній службі Чикаго. Ви ніколи не помічали як їх багато ? Що ж, запрошую на "scavenger hunt" - полювання за годинниковими стрілками .

Годинник на території Chase Tower's Exelon Plaza .

"Все ми про все нібито знаєм. Гаємо час. Час, що минає...

А час минає..."

(c) ВУЗВ

1.Один з найвідоміших годинників Чикаго знаходиться на фасаді універмагу Marshall Field's ( з 2005 "Macy's "). Власне, годинників два і вони ідентичні : один на розі вулиць State & Washington , а другий на куті State & Randolph. Один встановлений у 1904 році, а другий у 1907.

Дизайн годинників належить відомій в Чикаго фірмі Graham, Anderson, Probst and White. Виготовлені з бронзи, вони важать майже 8 тонн кожен.

Годинники стали не лише чудовим декоративним елементом і без того вражаючої будівлі. Mешканці міста домовлялися про зустрічі "під годинником" і за короткий час вони стали невід`ємною частиною самого Чикаго. Фотографії та ілюстрації з бірюзовими годинниками використовувались в рекламі універмагу та в різдвянних листівках, які розліталися у всі куточки світу з підписами " з Чикаго з любов`ю".

2. Peacock Clock. Годинник з павичем на фасаді будівлі готелю Palmer House ( State and Monroe) .

Годинник є символом однієї з найстаріших династій годинкарів C.D.Peacock. Магазин з коштовностями та майстерня годинників знаходилася на першому поверсі легендарного готелю "Палмер Хауз".

Зараз на місці C.D.Peacock знаходиться магазин іншого гіганта торгівлі кошовностями Kay Jewelers, однак розкішне оздоблення годинника , вітрин та дверей залишилося від попереднього власника. Орнаменти з жар-птицями були частиною бренду C.D.Peacock з 1837 року. Після Великої Чиказької пожежі 1871 року вогнянні птахи символізували відродження міста з попелу.

Бронзові двері з позолотою в вестибюлі готелю Палмер Хауз виготовлені за дизайном Louis Comfort Tiffany на замовлення C.D.Peacock зараз, кажуть, оцінуються в понад мільйон доларів. На фото їхня дешевша версія - зовнішні вхідні двері з State St.

3. Годинник на вежі Wrigley Building .

Відколи годинники стали не розкішшю і навіть не аксесуаром, а однією з функцій смартфонів, люди все рідше шукають поглядом вежі з циферблатами. Проте, є в Чикаго одна будівля з годинником, ігнорувати яку не вдасться .

Білосніжна Wrigley Building знаходиться на такому центральному місці , що встановити годинник на її вежі здається найлогічнішим рішенням. Вона збудована у 1921 році на березі Чикаго Рівер . Діаметр кожного з її чотирьох циферблатів майже 6 метрів, а довжина стрілок 1.8 і 2.8 метри.

Дизайн Wrigley Building запозичений в Севільського собору. Архітектурна фірма Graham, Anderson, Probst & White надихнулася формою славнозвісної вежі Хіральда . В той час в Чикаго ще було популярним використовувати в архітектурі надбання європейських майстрів, а не займатися пошуком власного стилю.

4. Годинник на фасаді Jewelers Building (35 East Wacker).

Один із найцікавіших годинників в Чикаго. Він навіть має назву - FATHER TIME CLOCK. Фігура старця з пісочним годинником в одній руці і з косою в іншій - символ Батечка Часу. Він використовувася в логотипі компанії Elgin Watch Company , чий офіс знаходився всередині будівлі і майстри якої створили цей шедевр у 1926 році.

Уявляю скільки побачень було приначено під цим годинником! Бронзова основа важить 8 тонн , та хвилюватися про те щоб годинник не впав не варто : ось уже майже століття на нього дмухають щосили чиказькі буревії, а він і в дощ, і в сніг миготитиь своїми рубіновими вогниками .

5. Годинник на вежі Reid Murdoch Building.

Цегляна споруда на березі річки може багато розповісти про час. Збудована у 1914 році, вона встигла послужити і складським приміщенням, і тимчасовим моргом після катастрофи з пароплавом S.S. Eastland, і судом для порушників правил дорожнього руху, і головним офісом таких компаній як Encyclopædia Britannica та WHIRLPOOL. Семиповерхова . Семиповерхова будівля занесена в Реєстр Національних Пам`яток у 1975 році.

У 1926 році , в зв`язку з розширенням вулиці LaSalle, частна будівлі була зруйнована. Уважно придивившись , можна помітити асиметрію в фасаді будинку.

Щоб зглянути всередину годинникової вежі ( нереально круте приміщення!) , рeкомендую пройти за посиланням на відео каналу ABC7.

6. Годинник на фасаді Argo Tea (16 W. Randolph St ) .

Ще одна будівля з колоритним фасадом і багатою історією. Збудована вона на гроші двох братів- емігрантів з Німеччини у 1934 році , в ній знаходився ресторан Old Heidelberg. Це було в ті часи, коли кожен п`ятий (!) мешканець Чикаго міг похвалитися німецьким походженням. Пізніше, з 1963 по 1999 роки тут був інший ресторан - відомий стейкхауз Ronny’s Steak Palace. Зважаючи на те, що знаходиться будівля тій частині міста, де театр на кожному кроці, то в ресторані відвідувачів не бракувало. Після нього , на початку 2000-х , будівлею тимчасово заопікувалась School of the Art Institute і було створено театр Noble Fool Theater , який проіснував недовго.

Зараз в колоритній будівлі знаходиться головний офіс компанії Argo Tea. Вона займається торгівлею чаєм та напоїв на основі чаю. Argo Tea була заснована в Чикаго в 2003 році і з того часу успішно підкорила інші міста Америки своїми екзотичними сортами чаю та винахідливими способами його подачі. Цей годинник наче нагадує , що час на чай!

7. Годинник на Chicago Board of Trade Building (141 W. Jackson Boulevard)

Наступний годинник в нашій колекції наче нагадує, що час- гроші і зволікати не варто. Знаходиться він на фасаді величної будівлі Чиказької Біржі - одного з найяскравіших зразків архітектурного стилю ар-деко.

Декоративні елементи фасаду будівлі біржі багаті на символізм. Старший чоловік з пшеницею в руках та індіанець з кукурудзою символізують аграрне минуле штату і віддають належне зерновим культурам, з яких і почалися торги на біржі. Годинник нагадує про центральну роль часу в торгівлі зібраним урожаєм та успішності мільйонних транзакцій між продавцями , покупцями і невтомними посередниками.

Архітектори фірми Holabird & Root працювали над будівництвом сучасної версії Chicago Board of Trade Building протягом п`яти років. Це вже була третя будівля біржі з часу проведення перших торгів у 1848 році. Сучасна Chicago Board of Trade Building приваблює туристів своєю командирською поставою : вона наче очолює всі інші фінансові установи на вулиці LaSalle , які утворюють знаменитий "каньйон".

8. Малий годинник на будівлі Чиказької Біржі.

Другий годинник на будинку біржі непримітний своїм дизайном. Єдиний символ , яким його наділили - логотип Chicago Board of Trade. Знаходиться він над двориком , в якому "живуть" дві скульптури - богиня Промисловості та Землеробства, а в теплу пору року можна перехопити ланч на терасі Ceres Cafe.

9. Годинник на куті One North LaSalle Building.

Про цей годинник інформації мало, та про будівлю за адресою 1 North LaSalle Street відомо, що вона не лише сусідка Біржі, але й збудована в тому ж 1930-му році і в тому ж стилі ар-деко. Її архітекторами були Vitzhum & Burns. Єдиним декоративним елементом є серія рельєфів на рівні п`ятого поверху , на яких зображені сцени з життя одного з першовідкривачів Чикаго Рене́ Робе́р Кавельє́ де ла Саль ( Robert Cavеlier Sieur de la Salle ) , чиїм іменем названа вулиця LaSalle. Вважається, що на місці цієї будівлі колись знаходився табір французької експедиції , яку очолював Роберт ла Саль.

Мені сподобався простий дизайн годинника. Він наче всім своїм виглядом показує , що наміру брати участь в якомусь конкурсі краси серед годинників він не має і функціональність для нього понад усе.

10. Годинникова вежа колишнього вокзалу Dearborn Station (47 West Polk Street).

Переносимось з фінансової частини Чикаго до колишнього осередку друкарства та книговидавництва - Printer's Row. Годинник знаходиться на вежі колишньої вокзальної станції Дірборн . Вона є однією з найстаріших в нашій колекції. Її відкриття відбулося в травні 1885 року. Вежа на той час мала трохи інший вигляд - її верхівка була покрита трикутним дахом. В кінці 1970-х станція стала неактивною. Залізничні колії та накриття під яке прибували потяги, були розібрані і на їхньому місці появився парк. Вежа і головне приміщення вокзалу довго залишалися закинутими, аж поки їх не відреставрували і не віддали під магазини , ресторани і офіси. У 2008 році найстаріший джаз-клуб The Jazz Showcase переїхав в приміщення Dearborn Station.

Класичний дизайн годинника може здатися надто простим, однак зверніть увагу на деталі вежі. Дивовижна робота майстрів, в чиїх руках рожевий граніт і цегла стали витвором мистецтва.

11. Годинник перед головним офісом банку Chase . (Chase Tower, 10 South Dearborn Street).

60-ти поверховий будинок на тлі якого ви бачите цього елегантного красеня - годинника , було зведено у 1969 році. В теплу пору року позаду годинника працює розкішний фонатан, а неподалік знаходиться знаменита мозаїка Марка Шагала "Чотири сезони". Годинник присвячений працівникам Першого Національного Банку Чикаго і встановлений у 1979 році.

12. Годинник "три в одному". Weather Bell.

На розі вулиць Monroe St і Clark St зверніть увагу на дивакуватий електронний годинник , який йде в комплекті з іншим ґаджетом - дзвоном. Цей винахід передбачався для тих, хто не тільки переживав аби не запізнитися на важливу зустріч чи потяг, але й хотів знати що відбувається з погодою. Виявляється, що таких дзвонів у 1950-60х роках в Чикаго було близько десяти. Зараз залишився лише ось цей. Вмонтований цифровий барометр повідомляє кольором лампочки чи надворі стало гарячіше, холодніше або без змін. "Дзвін Погоди" було встановлено кредитною спілкою Bell Federal Savings & Loan Chicago, офіс якої колись знаходився в будівлі. Такий собі рекламний трюк, до якого додавалася інструкція у віршованій формі:

When Weather Bell is emerald green No change in temperature is foreseen. When Weather Bell is glowing red Warmer weather is ahead. When Weather Bell is gleaming gold A temperature drop is foretold When Weather Bell is in agitation, Prepare yourself for precipitation.

13. Годинники і храми.

Крім фінансових установ, банків та торгових центрів , годинники в Чикаго можна побачити на вежах деяких храмів.

Saint John Cantius Church (825 N Carpenter St, Chicago, IL 60642) - храм збудований на пожертви польських емігрантів у 1898 році. Покровителем парафії є польський святий John Cantius . Архітектор Adolphus Druiding прислухався до побажань парафіян і запозичив багато елементів з традиційних польських костьолів Кракова . На фасаді храму зберігся надпис польською "Боже бережи Польщу". За час свого існування храм пережив піднесення ( понад 25,000 парафіян) і занепад (1970-80 роки). Зараз церква вже не позиціонує себе як осередок польської діаспори і переживає відродження , адаптувавшись до демографічних та соціо-економічних змін в тій частині міста.

St. Stanislaus Kostka Church (1351 West Evergreen Avenue, Chicago, IL ) - ще одна церква , збудована емігрантами з Польщі у 1881 році. Парафія Святого Stanislaus Kostka вважається найстарішим і центральним осередком польської діаспори в Чикаго. Перша церква, збудована тут у 1867 , не згоріла під час Великої Чиказької пожежі , та її знесли щоб збудувати нову і більшу будівлю для зростаючої кількості новоприбулих католиків з Польщі. У 1954 році в Чикаго почалося будівництво швидкісного шосе. Дорога повинна була сполучити центр міста з його північними передмістями. Оригінальні креслення передбачали , що для її будівництва доведеться знести або церкву Св. Саніслава Костки , або 400 помешкань поряд з храмом. Жоден з варіантів не задовільняв польську діаспору. Її представники звернулися до влади міста і врешті було вирішено внести зміни до креслень . В результаті, дорога зараз урворює дугу, яка практично обіймає храм St. Stanislaus Kostka . Я впевнена, що багато хто звертав увагу на близьку відстань від церкви до швидкісної дороги.

St Michael Catholic Church , Old Town . Церква , яку збудували у 1869 році на пожертви німецьких католиків . Дивом вона врятувалася під час Великої Чиказької Пожежі два роки після завершення будівництва. До 1885 року церковна вежа зі шпилем вважалася найвищою спорудою Чикаго.

14. Годинник-знахідка. O'Brien’s clock, Old Town .

Гляньте-но який красень! Цей годинник я знайшла буквально на дорозі, коли шукала вежу з циферблатом в районі старого міста. Вигулькнув перед самим носом, наче знав, що в мене кастинг на найкрасивіший годинник міста. Зараз йому , напевно, самотньо - ресторан поруч з ним знесли. Понад 35 років "O'Brien’s" був улюбленою таверною мешканців району. Невдовзі на йомо місці виросте 13-ти поверховий готель. А годинник , на щастя, залишився .

А вам який припав до душі?

P.S. Ця стаття буде в майбутньому поповнюватись новими годинниковими знахідками.

P.P.S.Всі використані фотографії - мої власні. Прохання без дозволу не використовувати .

 UPCOMING EVENTS: 

 

 FOLLOW THE ARTIFACT: 
  • Facebook B&W
  • Twitter B&W
  • Instagram B&W
 RECENT POSTS: 
 SEARCH BY TAGS: 
bottom of page