top of page

Hyde Park, Chicago.

Детальний маршрут одним із історичних районів Чикаго . Осінь - найкраща пора для відвідин "сірого міста" . Саме так називали цей район через готичні споруди на території University of Chicago. Та сподіваюсь, що коли б вам не випало побувати в Hyde Park, він вас підкорить своїм шармом.

1.Розпочнемо нашу прогулянку від підніжжя найвищої споруди студентського містечка University of Chicago - Rockefeller Memorial Chapel (5850 S. Woodlawn Avenue).

Ця каплиця збудована на щедру пожертву одного з найбагатших американських бізнесменів - Джона Рокфеллера (про що ви могли здогадатися з нави) . Її будівництво тривало з 1925 по 1928 рік. Каплиця є діючою установою, не вагаючись заходьте всередину .(Години для відвідувань : 11 - 4 у будні дні та 11-3:30 у неділі).

Не дивуйтеся, якщо там замість очікуваного традиційного церковного співу чи Літургії ви почуєте лекцію про бізнес, популярну психологію, чи станете свідком сеансу медитації : каплиця не належить жодній з релігій і в своїх стінах проводить як традиційні богослужіння , так і заняття йогою. Рекомендую перевірити календар подій щоб по можливості почути звучання хорового співу і звуки карильйону ( музичний інструмент , що зазвичай знаходиться у вежоподібній дзвіниці церков чи муніципальних установ. Клавіші карильйону приводять в рух дзвони : цей старовинний інструмент підходить як для виконання церковних гімнів, так і для сучасних популярних композицій. )


Rockefeller Memorial Chapel

Вражаюча будівля каплиці споруджена виключно з каменю, без застосування металевих конструкцій. Всередині висота стелі досягає 25 метрів . В каплиці одночасно може перебувати 1,700 людей. Якщо ви звернули увагу на зовнішнє оздоблення споруди, то помітили скульптури людей та міфічних істот , що наче спостерігають за відвідувачами. Таких "спостерігачів" є близько 70. Це і колишні студенти університету ( молодий хлопець, котрий загинув в Першій Світовій та дівчина, яка померла від пневмонії на останньому році навчання ), і відомі науковці , релігійні діячі.

Символ навчання.

Над дверима головного входу можна помітити фігурки ангелів. Вони тримають щити з гербами дев`яти приватних університетів :Harvard, Yale, Princeton, Columbia, Chicago, Johns Hopkins, Stanford, Northwestern, Cornell.

З західної сторони будівлі є схожа композиція з гербів десяти державних університетів: Minnesota, Ohio, California, Iowa, Wisconsin, Pennsylvania, Illinois, Virginia, Indiana, Michigan , а також десяти найвідоміших університетів світу: Oxford, Cambridge, Paris, Geneva, Salamanca, Padua, Tokyo, Berlin, Bologna, Calcutta.

Про заснування та статус University of Chicago ми поговоримо згодом, а поки продовжуємо екскурсію. Прямуємо до S. Woodlawn Ave, (Вона знаходиться праворуч від каплиці, якщо стояти обличчям до головних дверей.)

Наша наступна зупинка - дім, який не може не інтригувати навіть пересічного туриста. Його незвичний дизайн завжди виділявся на тлі неоготичного стилю будівель університету, а якщо ще й взяти до уваги той факт, що будівництво дому було завершено у 1909-10 роках, коли навколо не було нічого навіть приблизно схожого , то можете уявити яку сенсацію викликав цей проект у мешканців Hyde Park.

Френк Ллойд Райт ( Frank Lloyd Wright, 1867 - 1959) вважав цей будинок своїм шедевром. Він спроектував його на замовлення Фредеріка Робі . Райт був одним з найяскравіших представників "стилю прерій" в архітектурі. За свою кар`єру він перейшов від традиційного підходу в будівництві ошатних приватних резиденцій до більш функціонального , горизонтального дизайну , надихаючись ландшафтами Середнього Заходу . Проект дому Робі втілювався без нагляду архітектора. Але завдяки тому, що Фредерік Робі був відданим шанувальником Френка Ллойда Райта , кожна деталь узгоджувалась між сторонами і без затвердження архітектора не приймалося жодне рішення. Крім проекту будівлі , Райт розробив дизайн меблів , посуду і навіть вечірнього одягу Місіс Робі, в якому вона мала приймати гостей. В уявленні архітектора це був не просто дім, а витвір мистецтва і він залишав за собою право з`являтися в будинку, коли йому заманеться.

Родина Робі ,незадовго після завершення будівництва дому їхньої мрії, збанкрутіла і Фредерік продав свій завод з виготовлення велосипедів . Пліткували, що якби не астрономічні рахунки , які Робі оплачував в процесі будівницва, то , можливо, справи в нього йшли б краще. ( Дім Робі в цифрах : земельна ділянка коштувала $13,500 . Будівництво - $35, 000. Меблі під замовлення - $10,000. $58,500 у 1909 році - це $1,650,593 у 2019.

Для порівняння: Френк Ллойд Райт збудував собі дім всього за $4,800 , а два його сенсаційно-дорогих проекти в той час обійшлися замовникам в $20,000)

Проекти Френка Ллойда Райта вражали як своєю оригінальністю , так і коштом їхнього втілення в життя.

У світських колах pепутація архітектора була не найкращою . Саме під час будівництва дому Робі , Френк Ллойд Райт поїхав подорожувати в Європу з коханкою, залишивши власних шестеро дітей і дружину на розтерзання жовтій пресі..

Попри важку вдачу і скандальний імідж, Френк Ллойд Райт є одним із найвідоміших архітекторів світу. Він залишив нам понад 500 споруд, серед яких і приватні помешкання , і комерційні об`єткти , і громадські установи. Дім Робі поблизу Чикаго, Дім на Водопаді в Пенсильванії та Музей Соломона Гуггенхайма в Нью-Йорку - найвідоміші з його проектів.

Дім Робі на сьогоднішній день знаходиться у власності Університету Чикаго , має особливий статус архітектурної пам`ятки , та захищений ЮНЕСКО. Якщо ви бажаєте подивитися на інтер`єр будинку та послухати про нього більш детально, там проводяться екскурсії тривалістю одну годину. Деталі тут.

3.Plein Air Cafe & Eatery. Час на каву , свіжу випічку чи легкий сніданок.

Кав`ярня знаходиться в тому ж будинку, що й незалежна книгарня Seminary Co-op Bookstore і пропонує французький підхід до американських сніданків. Зранку у вихідні дні тут може бути черга, та рухається вона жваво . Якщо погода дозволяє, то можна сісти в дворику. Приємна атмосфера і люди з розмовами про наукові роботи, терміни здач, публікацій і захистів .

Якщо ви ще не встигли втомитися чи не бажаєте витрачати час на чергу, прямуємо далі.

Якщо ви вже перед цим красивим жовтим домом, то знайте, що ми вже однією ногою в іншому районі міста - Кенвуд. (Kenwood)

Ще один будинок , архітектором якого був Френк Ллойд Райт. Збудований у 1897 році на замовлення сім`ї Геллер - заможних підприємців в м`ясопереробній галузі. На вузькій земельній ділянці Райт вирішив максимально використати простір , звівши три поверхи і не відмовившись від можливості експериментувати. Цей будинок також належить до Національного Реєстру Архітектурних та історичних Пам`яток. Його вважають зразком переходу Райта від традиційних архітектурних рішень в будівництві резиденцій до власних уявлень про дизайн житла. Тут ще не так чітко видно геометричні форми , які пізніше стануть асоціюватися зі " школою прерій" , але достатньо глянути на сусідні будинки аби зрозуміти, що цей особливий. Багатство деталей в домі Геллерів - відлуння роботи Райта з іншим відомим американським архітектором - Луї Салліваном. Райт, попри те, що розрив з наставником був різким і скандальним, називав Саллівана "Великим Майстром" .

Екскурсії вулицями Кенвуд - оглядини красивих будинків , архітектурні стилі яких втішать вас своїм різномаїттям. Однак сьогодні ми приділимо увагу не архітектурі, а відомим мешканцям . Наша наступна зупинка - колишній будинок боксера та громадського активіста Мухаммеда Алі. (4944 S Woodlawn Ave, Chicago, IL 60615)

А щоб вас не залишати на одинці поки ви прямуєте туди, ось вам :

 

5 Цікавинок про Hyde Park

1.Hyde Park було засновано у 1853 адвокатом Полом Корнеллом. Він залишив Нью-Йорк коли йому було 25 років та планував розпочати практику в Чикаго . Однак, прибувши на місце він зрозумів, що спекуляції з землею принесуть йому прибуток раніше. На позичені гроші він купує близько 125 гектарів землі 8 миль південніше від центру міста і залучає інвесторів, обіцяючи їм курортне містечко в недалекому майбутньому.

2. Пол Корнелл швидко зрозумів, що успіх його авантюри залежить від того, чи вдасться налагодити транспортне сполучення "курорту" з Чикаго. Тому він домовляється з залізничною компанією про те, що та прокладає колію на його землі , а взамін Hyde Park отримає вокзальну станцію та потяги, які двічі на день будуть привозити гостей з міста.

3. 1930 рік. Hyde Park справді стає популярним місцем відпочинку: тут процвітає понад 100 готелів! Правда, під час Великої Депресії більшість з них було конвертовано в квартирні будинки.

4. У квітні 1924 року , за адресою 817 E. 46th Street, що в районі Hyde Park, двадцятичотирьохлітня Beulah May Annan запросила до себе додому коханця Harry Kalstedt і в парочки трапилася гаряча сварка. Жінка схопила револьвер і застрелила Гаррі за декілька хвилин до того як повернувся її законний чоловік. Ця кримінальна справа надихнула репортерку Maurine Watkins на написання п`єси "CHICAGO" . У 1927 п`єса була адаптована у фільм, у 1975 по її мотивах було створено мюзикл, а у 2002 музична кінострічка "CHICAGO" отримала Оскара в номінації Кращий Фільм. На жаль, Beulah May Annan не пощастило прожити таке яскраве і довге життя як екранній героїні Роксі Харт. Після того як суд присяжних визнав її невинною у вбивстві, жінка вийшла ще раз заміж, розлучилася і отримала через суд грошову компенсацію від чоловіка за жорстоке поводження і ... померла від туберкульозу у 28 років.

5. В Hyde Park знаходиться пам`ятник Томашу Масарику - першому президенту Чехословаччини (1918 - 1935). Ще до початку своєї політичної кар`єйри Масарик провів декілька років в Сполучених Штатах і працював професором в University of Chicago на кафедрі славіністики.

 
 

5. Ну от ми і прийшли до колишнього будинку боксера та активіста Мухаммеда Алі

В Чикаго боксер жив в період свого "вигнання" з рингу і спорту. Після того як Алі публічно відмовився від повістки служити в американській армії та брати участь у військових діях у В`єтнамі, його було позбавлено всіх титулів і можливості виступати на рингу. Протягом трьох наступних років , поки команда адвокатів-представників боксера домагалася апеляції рішення суду, Мухаммед Алі їздив з промовами в школах та вищих навчальних закладах Америки , намагаючись обґрунтувати своє рішення та привернути увагу молоді до проблем расової нерівності в суспільстві . Алі наполягав на тому, що у В`єтнамі гине більше чорношкірих військових, яких цілеспрямовано мобілізують і відправляють на війну в більшій кількості, ніж білих. І в той же час чорношкірі американці не мають тих самих прав і свобод у своїй країні. , як інші громадяни .


Мухаммед Алі не провів жодного поєдинку в Чикаго , але був частим гостем в місті завдяки організації Nation of Islam . Її лідер Elijah Muhammad прийняв боксера під свою опіку і став його духовним та ідеологічним наставником. Центральний офіс та помешкання голови організації знаходились поряд з будинком Алі, на розі E 49th St i Woodlawn, Ave.

Йдемо по Woodlawn Ave до E 50th St і повертаємо праворуч. .Наша наступна зупинка : колишній дім Президента Обами та його сім`ї. Прямуємо по 50-й вулиці один блок до S. Greenwood Ave, і ліворуч нас привітно зустрінуть бетонні бар`єри, що роблять цей відрізок Грінвуд Авеню непроїздною та знаки "Presidential Traffic Only".

6. Колишній президентський дім знаходиться за адресою 5046 S. Greenwood Ave . Якщо ви шукатимете його вперше, то підказкою буде декілька позашляховиків секретної служби припаркованих перед будинком . Орієнтуйтеся також на споруду з куполом у візантійському стилі на розі Greenwood / E Hyde Park Blvd . Це синагога KAM Isaiah Israel - святиня найстарішої єврейської громади Чикаго. Димар синагоги прикрашає мінарет, а на дизайн будівлі архітектора Alfred S. Alschuler надихнули фотографії відомої синагоги, яка знаходиться в Галилеї. Будівництво KAM Isaiah Israel завершилось у 1924 році , а у 1977 їй було присвоєно статус міської архітектурної пам`ятки.

Синагога пропонує групові тури за попердньої домовленістю. Написати запит можна сюди: kamii@kamii.org.

Цікаво, що часом туристи плутають будівлю синагоги з будинком 44-го Президента Сполучених Штатів і залишаються дещо розчарованими, коли дізнаються ,що Обама з сім`єю жив в доволі звичайному домі. Як для району, в якому стільки ошатних маєтків та унікальних історичних будівель, помешкання і справді непримітне.

Подружжя Обама придбало дім у 2005 році, за три роки до виборів , після яких сім`я переїхала до Вашингтону. Мало відомо про те, хто в будинку живе зараз . Однак, ви маєте шанс дізнатися ! Дім по сусідствy зараз можна придбати за $4,5 мільйони ! І це не простий дім,а маєток однієї з найвідоміших Чиказьких родин , яка подарувала місту Goodman Theater .

Вілла родини Ґудмен збудована у 1892 році і відома зокрема тим, що крім вісімнадцяти кімнат і п`ятнадцяти камінів на третьому поверсі знаходилось приміщення театру, в якому відбувалися прем`єри за сценаріями сина Ґудменів. У 2006 році будинок був повністю відновлений після багатьох років недбалого користування . Для його реставрації було запрошено європейських майстрів і результат можна побачити на фотографіях на сайті торгівлі нерухомістю. Чудово збережені оригінальні деталі в інтер`єрі і прекрасний зовнішній стан будинку чомусь ще не привабили серйозних покупців.

7. Всього один блок від колишнього дому Обами, на розі S Ellis Ave і E Hyde Park Blvd знаходиться будинок з трагічною історією .

Тут проживала сім`я Френкс . Bobby Franks - підліток , який став жертвою "злочину століття" . 21-го травня 1924 року чотирнадцятилітній Боббі не прийшов додому зі школи . Пізніше його тіло випадково знайшов працівник залізниці в пустирі далеко за містом. Біля тіла лежали окуляри, які допомогли слідству вийти на вбивць. Ними виявились Richard Loeb та Nathan Leopold - теж підлітки, трохи старші за Боббі. І вбивці , і їхня жертва походили з заможних єврейських сімей. Вони отримали прекрасну освіту і вважалися обдарованими дітьми з багатообіцяючим майбутнім. Хоч батьки Боббі і отримали вимоги з сумою викупу (до того, як тіло було знайдене) , пізніше слідство вияснило, що мотивом вбивства було бажання підлітків вчинити злочин так, щоб їх ніколи не запідозрили. Вбивство заради розваги викликало ажіотаж у суспільстві. Від шибениці підлітків врятував лише адвокат Клеренс Дерров, якому вдалося переконати суддю і громадськість в тому, що цивілізоване суспільство має відмовитись від смертної кари раз і назавжди.

Після вироку суду сім`я Френкс переїхала зі свого будинку . Він залишився єдиним свідком подій 1924-го року. Маєтки родин Лоеб та Леопольд знесли декілька років після ув`язнення малолітніх злочинців. Їхні сім`ї важко перенесли події ,а постійна присутність жовтої преси стала нестерпною. Будинок сім`ї Френкс довго залишався покинутим. Декілька фірм бралося за відновлення, однак будівля досі знаходиться у напів аварійному стані.

Вбивство Боббі Френкса, його розслідування та судовий процес над вбивцями висвітлювалися в пресі детально і шоденно. Апетит американців до сенсаційних кримінальних справ з того часу не вщухає. Чиказький "злочин століття" ліг в основу кількох фільмів та книг.

8. Час перенестися в 1967 рік і назад на територію University of Chicago. Йдемо до скульптури з назвою Nuclear Energy.

Знаходиться бронзове творіння відомого британського скульптора Henry Moore (1898-1986) на Ellis Avenue між 56th та 57th вулицями. Абстркатна форма скульптури дозволяє нашій фантазії віднайти в ній декілька символів : і людський череп, і захисну металеву каску , і хмару після вибуху атомної бомби. Критики вважають, що скульптор передав неоднозначність великих наукових відкриттів : людина отримує владу над могутньою енергією , але стає на крок ближче до самознищення.

Скульптура знаходиться на місці секретних випробувань командою вчених з Америки та Європи під керівництвом італійського науковця Енріко Ферні, в результаті яких у грудні 1942 року вдалося досягнути першої контрольованої ланцюгової ядерної реакції. Пізніше результати експериментів чиказької групи фізиків та хіміків стали основою так званого Мангеттенського проекту в рамках якого була створена і випробувана перша атомна бомба.

Поблизу скульптури знаходиться скляний купол однієї з бібліотек Чиказького університету . Joe and Rika Mansueto Library вражає як своїм читацьким залом, так і тим, що находиться під ним : підземне сховище глибиною в п`ять поверхів зберігає понад 3,5 мільйони книг і наукових періодичних видань. Автоматизована система пошуку потрібної літератури доведена до досконалості. П`ять роботизованих кранів дістають необхідні книги зі сховища на поверхню в читальний зал і з такою ж безпомилковістю повертають їх на місце. Чи не дивовижно , що на місці де випробовувався перший ядерний реактор і звідки почалася "атомна ера", врешті збудовано сховище для книг? В найгіршому випадку застосування ядерної зброї, хоч щось залишиться після нас.

9. Що варто відвідати на території університету? Якщо у вас є достатньо часу , то ось декілька додаткових зупинок / об`єктів на території University of Chicago, які заслуговують вашої уваги:

- Smart Museum of Art ( 5550 S. Greenwood Ave ) музей заснований у 1974 році і в його постійній колекції знаходяться скульптури та картини таких відомих митців як : Олександр Архипенко, Дієго Рів`єра, Леон Голуб, Марк Ротко, Джоан Міро та ін. Перед входом в музей , у затишному скверику вас чекає декілька цікавих абстрактних скульптур, які наче служать передмовою до експонатів всередині. На відвідини музею вам знадобиться не менше години . Вхід вільний, години роботи : 10 -5 ; четвер 10-8 . Понеділок вихідний.

- Oriental Institute Museum (1155 E. 58th st) Ще у 1919 році президент Чиказького університету затвердив заснування особливої дослідницької лабораторії , яка спеціалізувалася на історії Близького Сходу . Від найдавніших цивілізацій до сучасних державних утворень на території Месопотамії, Персії, Єгипту, Асирії . У 1931 році було створено музей, в колекції якого ввійшли артифакти , превезені з експедицій 1920-30х р.р. Зараз Oriental Institute Museum вважається одним із провідних закладів в області вивчення Близького Сходу і дає змогу відвідувачам оцінити величезний вклад цього регіону в розвиток людської цивілізації. Головний вхід оздоблює рельєф під назвою "Схід повчає Захід", де зображено діалог між символами культури Близького Сходу та Західної цивілізації. Крамниця музею вражає екзотичними сувенірами і якщо у вас нема часу на музей, то в крамницю загляньте обов`язково.

- Court Theatre ( 5535 S. Ellis Ave.) Професійний театр на території університету? Так! Театр, діяльність якого розпочался у 1955 році з любительських постановок на свіжому повітрі на галявинах студентського містечка , вже у 1981 році отримав власну будівлю з камерним залом , де успішно проходять вистави на найвищому рівні театрального мистецтва. Від світової класики до творів американських драматургів і від відомих п`єс до оригінальних адаптацій - з кожним сезоном Court Theatre завойовує собі місце серед провідних театрів Чикаго. Рекомендую! Один із моїх улюблених театрів нашого міста. Переглянути репертуар можна тут

- Harper Memorial Library 1116 E. 59th St.Chicago, IL 60637. На третьому поверсі знаходиться читальний зал , відчинений 24/7 інтер`єр якого часто порівнюють з Хогвартсом . Тому, усі шанувальники Гаррі Поттера повинні спробувати потрапити в бібліотеку. Тут же знаходиться студентська кав`ярня Harper Cafe.

- Reynolds Club 5706 S. University Ave.Chicago, IL 60637 улюблене місце зібрань студентських клубів . На підлозі вестибюлю зверніть увагу на печатку Університету з зображенням фенікса та книги з надписом латинською : "Crescat scientia; vita excolatur " ("Let knowledge grow from more to more; and so be human life enriched") . Хоч мотто University of Chicago звучить пафосно і самостверджуюче , студенти жартома називають свій університет простішими словами :"the place where fun comes to die". Що, мабуть, таки перебільшення, беручи до уваги всі музеї, концерти, виставки, спортивні розваги , гуртки і клуби , до яких може приєднатися кожен першокурсник. Звісно, що свою репутацію і місце серед десяти найсильніших університетів світу University of Chicago завоював не завдяки численним хоббі своїх студентів. 89 лауреатів Нобелівської премії серед випускників цього навчального закладу свідчать про те, що амбіції серед пеофесорів і студентів зростають з кожним роком.

10.Наша кінцева зупинка екскурсії ніби нагадує нам , що людське життя - не фонтан яскравих емоцій, а радше процесія від народження до старості, яку і зобразив у Fountain of Time відомий скульптор Lorado Taft.

Фото з екскурсії. Credit: Maria Deineka

Фото з екскурсії. Credit: Maria Deineka

Чотирнадцять років він працював над композицією зі ста людських фігур. Але, як це часто буває, результатом не всі були вражені. Фонтан встановлювали протягом 1920-22 років і майже від самого відкриття він був приречений на постійні ремонти басейну з водою, що розділяє фігури людей і статую Батечка Часу. Протягом 50ти років воду не вмикали , очікуючи чергового фінансування реставраційних робіт. Фонтан мав символізувати століття миру між Америкою та Великобританією , а також надихнути нас на філософські роздуми про плинність людського життя і непорушність часу ( скульптор взяв за тему рядки з вірша "Paradox of Time" Генрі Добсона: "Time goes, you say? Ah no, Alas, time stays, we go") .

Фонтан Часу знаходиться в кінці зеленого коридору - Midway Plaisance . Назад до університету ви можете повернутися алеєю , або (якщо ви автомобілем ) ще відвідати декілька цікавих місць, які ми не могли охопити в нашому маршруті:

Для шанувальників Президента Обами:

У 2012 році було встановлено "найромантичнішу меморіальну плиту" на місці першого побачення Барака та Мішель Обами. Як свідчить легенда, пара домовилась зустітися тут у 1989 році і з`їсти морозива. А все , що було далі - історія !

Дешева їдальня , де готують смачно і обслуговують швидко. В залі є навіть стіл з портретом Обами і в меню вказано його улюблені страви. Тут завжди людно і розплачуються лише готівкою.

незалежна книгарня , яку, кажуть, часто відвідував Президент Обама і колишній мер Чикаго Гарольд Вашингтон. Напівпідвальне приміщення нагадує книжковий лабіринт , в якому можна знайти прекрасні маловідомі книги про місцеву історію, чудові альбоми зі старими фотографіями Чикаго та багато іншого матеріалу, якого немає в мережевих книгарнях.

Де поїсти в Hyde Park ?

За останні три роки в цьому районі Чикаго появилося так багато нових ресторанів, що у мене не було можливості відвідати всі. Але ось декілька зі старих улюблених і нових продегустованих:

Оскільки звідси я часто розпочинаю свої тематичні екскурсії по Hyde Park, то знайома виключно з їхнім меню першої половини дня. Суботні та недільні ранки тут гамірні і на столик доведеться зачекати. Смачно, приємна академічна атмосфера, годиться для швидкого піт-стопу і щоб відчути настрій студ містечка.

новий ресторан, що відчинився в листопаді 2018 року і одразу став улюбленцем мешканців Hyde Park і туристів. Обама відвідав його в перший тиждень після відкриття і (кажуть) був в захваті. Трендовий дизайн і сучасний підхід до кухні південних американських штатів. Заклад зачиняється на перерву між ланчем і вечірніми годинами. Атмосфера чудово підходить якщо ви показуєте Hyde Park гостям і шукаєте красивий ресторан з небанальним меню.

Ще один популярний ресторан з концертною сценою, в якому часто відбуваються музичні шоу. Сучасна американська кухня, різномаїття алкогольних напоїв , жвава атмосфера . Підходить для того щоб зустрітися перед виставою в Court Theatre або на вечерю і келих вина під музичний акомпонемент.

Photo Credit: Maria Deineka

Ну от і все. Ваш віртуальний гід прощається з вами до наступних прогулянок!

Comentários


 UPCOMING EVENTS: 

 

 FOLLOW THE ARTIFACT: 
  • Facebook B&W
  • Twitter B&W
  • Instagram B&W
 RECENT POSTS: 
 SEARCH BY TAGS: 
bottom of page